Péče o kavalíra
Venčení
Nacvičit čistotnost je vlastně první výcvik pejska, se kterým každý nový majitel začíná. Vyjít se musí z potřeby štěňátka se vyčurat vždy po spaní a po krmení. Takže ráno jako správný nový majitel natěšeně vyskočíte z postele rovnou do bot v předsíni svého miláčka v náručí a hned ho vynesete před dům. Tam se vám štěňátko odmění loužičkou, na kterou se začnete hlasitě radovat a štěňátko vychválíte do nebe a odměníte kouskem piškotku (připravený v kapse županu od večerního posledního venčení). Stejně postupujte po krmení, kdy zase plné bříško potřebuje vyprázdnit. Kdykoli doma uvidíte, že štěňátko začíná nervózně pobíhat po místnosti, běhat do kolečka a čuchat při tom, znamená to, že si hledá místo na vyčurání nebo na bobek a hned do vezměte ven. Pokud vydržíte a budete důsledně běhat se štěňátkem ven, kdykoli bude potřebovat ulevit, odmění se vám velmi brzy čistotností a začne si o vyvenčení samo "říkat".
Dospělého pejska venčíme alespoň 3x denně. I v případě, že máme zahradu u domu, potřebuje pejsek alespoň jednou denně vyvenčit mimo ni, aby měl dostatečný pohyb, informace z venkovního prostředí a sociální kontakty s jinými psy.
Krmení
Kavalírky v dospělosti krmíme 1-2x denně, obvykle večer. Pokud krmnou dávku dělíme na dvě části, pak podáváme ráno menší a navečer větší část.
Krmíme vždy po vyvenčení a krátkém odpočinku (cca 15 min.).
Štěňátka od 2 měsíců krmíme 5x denně, od 3 měsíců 4x denně,... Vždy rozdělíme celodenní dávku krmení na stejné díly. Granule před krmením štěňátkům navlhčíme, aby jim nezaskočily, kam nemají.
V množství se řiďte doporučením výrobce krmiva, které je uvedeno na obalu. Od věku 8 měsíců můžeme přejít na krmení s frekvencí dospělého pejska.
Štěňátko i dospělý kavalír musí mít neustále přístup k čisté vodě (ve dne i v noci).
Úprava srsti
Údržba srsti kavalíra není náročná, pokud se jí věnujeme pravidelně. Na tuhle pravidelnou péči si pejskové velmi rychle zvyknou a mají ji i rádi, protože se jich přitom dotýkáme a to kavalírci milují.
Důležité je začít od štěňátka, kdy česání připomíná spíš hlazení jemným kartáčem. Po každém česání kavalírka pochvalte a odměňte - třeba kouskem piškotu.
Srst vyčesávejte alespoň 2x týdně, zbavíte ji hrubých nečistot a rozčešete případné žmolky. Pokud budete podnikat aktivity v přírodě, tak je dobré srst vyčesávat podle potřeby i častěji.
Po každé vycházce do přírody kontrolujeme, jestli pejsek nemá v srsti zamotané bodláky nebo větvičky. Ty je potřeba co nejdříve odstranit, aby se nevytvořily nevyčesatelné "dredy", které bychom museli odstřihnout. Pokud k tomu dojte dredy odstřihávejte vždy nůžkami s kulatou špičkou, předejdete tak zranění.
Při kontrole srsti nezapomeňte na klíšťata. Pokud nějaké objevíte, odstraňte ho a postižené místo desinfikujte jodisolem nebo septonexem (více v části Patazité).
Stříhání
Pejskům pravidelně kontroluji a případně zkracuji drápky. Pokud mají psi dostatečný pohyb po tvrdém povrchu, dochází k obrušování drápků přirozeně a zkracování většinou není nutné, kromě drápku na pátém prstu předních tlapek, který se neobrušuje a je potřeba ho zkracovat, aby nepřerostl.
Srst se kavalírkům obvykle nestříhá, pouze srst kolem tlapky se zarovnává. Doporučuji ale, pokud chováte kavalírka v bytě nebo domě, kde máte hladké podlahové krytiny (dlažba, PVC, parkety, ...), vystříhávat srst na spodní straně tlapek. Vašemu pejskovi to pak u vás doma bude méně klouzat.
Čištění uší
Uši pejskům prohlížím po každé vycházce do přírody, kontroluji zda do nich nezapadla semena trav nebo osiny, které hned odstraním, jinak by pejskovi mohly způsobit bolestivý zánět vnějšího ucha.
Uši není nutné čistit preventivně, pravidelně, ale často je kontrolovat - min. každé dva týdny. Pokud se mi cokoli nezdá - ucho je zarudlé, pejsek se na něm drbe, vidím zahnědlý ušní maz, hned ho vyčistím. Na čištění uší se prodávají roztoky s aplikátorem, kterým se dostaneme až do místa, kde se v uchu vytváří maz. Nakapeme, chvíli promneme, aby se maz uvolnil, necháme chvíli působit a potom necháme psa, aby vyklepal roztok z uší. Rozpuštěný maz a další nečistoty se působením odstředivé síly dostanou z ucha ven, pak utřeme vnější část ucha od roztoku. Přípravky, kterým uši čistí já najdete v rubrice Co se osvědčilo.
Případný zánět poznáte tak, že pejsek opakovaně klepe hlavou, ouško si drbe, na vnějším uchu uvidíte černo hnědý maz, ucítíte zápach z ucha. Pokud tato situace nastane, musíte navštívit veterináře.
Čištění očí
Oči čistíme pokud pejskovi slzí a/nebo jsou zarudlé. Otřeme opatrně jemným vlhkým tamponem okolí každého oka. Při podráždění prachem postižené oko vypláchneme Opthalem nebo převařenou vodou. Pokud to nepomůže a dojde ke zhoršení, oko např. oteče, pes ho stále zavírá a tře si ho, je nutné co nejdříve navštívit veterinárního lékaře.
Čištění zubů
Štěňátka vyměňují zuby od 4 měsíců, tzv. přezubují. Není potřeba žádná zvláštní péče, mléčné zuby samy vypadnou a postupně je nahradí trvalý chrup. Pejsek může mít v tuto dobu problém s kousáním tvrdých granulí, proto mu je namočte do vody, aby změkly.
Čištění zubů je velmi důležité. Zuby čistíme denně, minimálně 2x týdně.
Používáme měkký dětský kartáček a zubní pastu pro psy s enzymy. Enzymy v pastě pomáhají v boji proti tvorbě zubního plaku a tím předcházejí vzniku zubního kamene. Zubní pasty se vyrábějí s různými příchutěmi, např. kuřecí, takže pejskům chutnají. Např. naši psi mají čištění zubů jako odměnu.
Zuby se také velmi dobře čistí, pokud dáme pejskovi větší syrovou kost - klidně i s masem, kost by měla být před podání alespon 48 hodin přemražená při min. -18°C, pejskovi ji dáme samozřejmě rozmraženou (ne v mikrovlnce).
Pokud se zubní kámen přece vytvoří, je potřeba ho odstranit, aby nedošlo k zánětu dásní, následnému rozvoji paradentózy a případně až ztrátě zubu. K odstanění zubního kamene lze použít: 1. Aloe vera Concentrat gel od firmy LR, 2. Plaque off prášek do krmiva, 3. Oral clean+care gel of firmy Platinum, 4. Olejíček od firmy Dokonalá láska. Jako poslední možnost bych zvolila odstranění zubního kamene ultrazvukem u veterináře. Jako poslední proto, že s tímto úkonem souvisí úplná narkóza, která je pro pejsky potenciálně nebezpečná a organizmus kavalírka hodně zatěžuje.
Anální žlázky
Anální žlázky jsou umístěny po obou stranách řitního otvoru a vyúsťují přibližně "v 8 hodin a ve 4 hodiny" :-) Jsou důležité při zanechávání pachových stop v přírodě a označování teritoria. Vyprazdňují se průběžně při odchodu trusu, pokud má pejsek tužší stolici.
Případný problém s vyprazňováním poznáte podle toho, že váš pejsek začně tzv. sáňkovat, což znamená, že se tře zadečkem o zem. Tím se snaží si žlázky vyprázdnit. Vyprazdňování žlázek je jednoduchá mechanická žáležitost. Nechte si to ukázat a vysvětlit od vašeho veterináře, zkušeného majitele nebo chovatele.
Parazité
Každý pejsek se setkává s parazity - vnějšími (blechy, klíšťata,...) a vnitřními (tasemnice, šrkavky,...). V boji s parazity platí, že je vždy lepší napadení parazity předcházet, než je následně odstraňovat a řešit problémy s tím související.
Proti vnějším parazitům se nám nejvíc osvědčili antiparazitní obojky - foresto nebo scalibor. Na trhu je také velký výběr spot-on přípravků, které mají ale kratší účinnost. Přítomnost vnějších parazitůje potřeba průběžně kontolovat. Prohlédnout hlavně místa, kde se to parazitům líbí - klíšťata: na krku, ve slabinách, v podpaždí, na hlavě, za ušima; blechy - na zádech nad ocasem.
Klíšťata odstaňte co nejdříve - použijte pinzetu na klíšťata nebo háček na ostraňování klíšťat (ten se mi osvědčil nejvíc, dá se ovládat jednou rukou a klíště z něj nikam neupadne jako z pinzety). Místo, kde bylo klíště zakousnuté vydesinfikujte (jodisolem, septonexem,...).
Pokud najdete jednu blechu, platí, že jich je v srsti schováno aspoň dalších dvacet.
Pejska vykoupejte v antiparazitním šamponu, vysušte, dejte mu antiparazitní žvýkazí tabletu, aplikujte spot-on nebo nasaďte antiparazitní obojek.
Je nezbytné odstranit blechy a jejich vývojová stadia také z míst, kde váš pejsek rád leží - z pelíšků, koberců, křesel, postelí,... koberce je nutné opakovaně důkladně vysát. Toto čištění je nezbytné zopakovat po 14-ti dnech, to je termín pro opakování vývojového cyklu blechy. Zabráníme tím opakované invazi těchto nechtěných "hostů".
Proti vnitřním parazitům máme nastavený u všech našich pejsků "antiparazitní program", což znamená, že jim pravidelně každé 3 - 6 měsíců dáváme antiparazitní (odčervovací) tabletu.
Frekvence je podle podmínek - pokud navštěvujeme více společenských psích akcí nebo se vyskytneme v místech, kde lze zamoření parazity očekávat (místa s velkou koncentrací psů), pak je frekvence kratší. V zimních měsících, kdy jsem více doma, je delší. Osvědčily se nám odčervovací tablety Drontal a Dehinel pro drostlejší štěňátka a dospělé psy a antiparazitní pasta Banthamin nebo Dehinel junior pro malá štěňátka.
Podání antiparazitik vždy zaznamenejte do očkovacího průkazu pejska.
Pokud nechcete pejskovi podávat antiparazitní tablety preventivně, nechávejte mu pravidelně (každých 6 měsíců) vyšetřit vzorek trusu u vašeho veterináře (koprologické vyšetření trusu, cca 80 - 100 Kč), abyste měli jistotu, že je vše v pořádku.