Co se osvědčilo

Pozitivní motivace pamlsky při jakékoli činnosti, ať už jde o běžnou péči o kavalíra nebo práci = učení novým věcem, povelům, trikům. Proto nosím na všechny vycházky s sebou pamlskovník trixie, ve kterém mám drobné granulky nebo nalámané piškoty.
 
na Oči - převařená voda v kapací plastové lahvičce z lékárny na běžné výplachy očí od prachu (hlavně na jaře a v létě). Toto používám jako běžnou péči o oči, pokud vznikne problém s okem (oteklé, rudé, bolestivě zavřené, hnisavý výtok,...), jen vypláchnu opthalem, případně namažu opthalmo-septonexem jako první pomoc a jedu k veterináři.
 
na Uši - uši kavalírů pravidelně denně kontroluji; jako prevence přemnožení kvasinek v uchu, což může vést až k zánětu zevního zvukovodu: domácí roztok octa s převařenou vodou v poměru 1:10, kterým 1x za 2 týdny uši vykapu, po promasírování zevního ucha nechám pejska třepáním hlavou vyklepat roztok z ucha ven, papírovým kapesníkem otřu boltec do sucha; Clorexyderm - preventivní kapky proti přemnožení kvasinek v uchu (1x za 14 dní - za měsíc), kapky neslouží jen k čištění uší, ale vytvářejí v uchu kyselé prostředí, ve kterém se kvasinky nepřemnoží.
 
na Zuby - jako prevence usazování zubního kamene - kromě čištění zubů měkkým kartáčkem a enzymatickou pastou, plus přidávat do krmiva malou kávovou lžičku mořské řasy kelpa, malou lžičku prášku Plaque off anebo potírám zuby a dásně Aloe vera Concentrátem od firmy LR. Hlavně to chce pečovat o zuby pravidelně, nejlépe si z toho udělat s pejskem denní rituál, který pořádně odměníme pamlskem.
 
na Otravy, zvracení, průjmy - gel EnteroZOO - váže na sebe všechny toxiny v trávicím traktu, nevstřebává se do krve, takže jej můžu aplitovat i březí a kojící fence a štěňatům. Je to perfektní první pomoc při všech otravách, zvracení a průjmech a mám jej vždy s sebou na všech akcích s pejsky mimo domov.
 
na Srst - lososový nebo lněný olej přidávaný do krmiva má skvělý vliv na kvalitu, hebkost a lesk srsti. Při koupání používám kvalitní šampon a kondicioner.
 
Krmivo - základem krmné dávky mých kavalírků jsou kvalitní za studena lisované granule od německého výrobce REICO vital a konzervy REICO, do kterých jim přidávám pravidelně kelpu nebo Plaque off (viz odstavec "na Zuby" výše), a střídavě na drobno nasekanou zeleninu (okurka, křehký zelený salát, paprika, rajče, mrkev, červená řepa,...), jogurt, tvaroh a syrové maso (min. 48hod. přemražené při -18 st.).